در روز اول آموزش سرایش لالایی چه گذشت

گزارش روز اول دوره آموزشی گهواره

3
0
در روز اول آموزش سرایش لالایی چه گذشت

در روز اول آموزش سرایش لالایی چه گذشت

به گزارش آرتین، رسانه رسمی نوهنران ایران؛ فاطمه نصرتی- علت همه‌گیر بودن، دلنشینی و اهمیت لالایی، ساخت ساده و محتوای عاطفی اونه که خواندن این نواها را برای همه مادران ممکن می‌کند؛ از‌این‌رو هر مادری، بدون توجه به اینکه شاعر، نوازنده یا آهنگساز باشد می‌تواند از روی طبیعت خود و عشق به فرزند، با شعر برای فرزندش درددل کند و برایش آواز بخواند.

پس برگزاری اولین فراخوان ملی لالایی با عنوان گهواره که در قالب انتخاب لالایی‌های برگزیده در آبان‌ماه ۱۴۰۲ با مراسم اختتامیه پایان پذیرفت، حالا در ادامه رسالت گهواره، نخستین دوره آموزش لالایی با هدف پرورش استعدادهای کشف‌شده در زمینه سرایش لالایی برگزار شد.

این دوره از تاریخ ۱۹دی‌ماه ۱۴۰۲ در چهار روز با تدریس اساتید برتر در حوزه لالایی و کودک و نوجوان و با حضور شرکت‌کنندگانی از شهرهای مختلف کشور برگزار شد.

نخستین روز این دوره با جلسه افتتاحیه و با سخنرانی سرکارخانم بشری صاحبی، مسئول برگزاری دوره و همچنین دبیر اولین جشنواره گهواره آغاز شد.

وی ضمن اشاره به علت برگزاری دوره، عنوان کردند که از زمان انتشار فراخوان لالایی هدفشان برگزاری چنین دوره آموزشی‌ای بوده است و تصمیم داشتند جریانی در حوزه لالایی ایجاد کنند، باتوجه‌به آنکه چنین جریانی تا اکنون در کشور وجود نداشته و لازم است که این اتفاق صورت بگیرد.

همچنین به خروجی‌محور بودن دوره و لزوم ارسال اثر برای دریافت گواهی دوره توسط هنرجویان اشاره کردند و در نهایت سوالات هنرجویان درباره دوره را نیز پاسخ دادند.

سپس سرکار خانم دکتر ایبک‌آبادی، از پژوهشگران حوزه لالایی که پایان‌نامه دکتری خود در دانشگاه تاجیکستان را به بررسی مقایسه‌ای لالایی‌های ایرانی و تاجیکی اختصاص داده بودند، تجربیات خود را در اختیار هنرجویان قرار دادند و به بررسی جایگاه لالایی در فرهنگ تاجیکستان و همچنین انگیزه خود برای فعالیت در این حوزه پرداختند.

پس از مراسم افتتاحیه، اولین کلاس این دوره با عنوان «ضرورت پرداختن به لالایی و تفاوت لالایی با سایر سروده‌های آوایی» با تدریس جناب آقای مهدی امین فروغی، نویسنده، مترجم و موسیقیدان تشکیل ‌شد.

کلاس دوم هنرجویان نیز با تدریس جناب آقای کمال شفیعی، شاعر و پژوهشگر، با تیتر «تاریخچه لالایی در فرهنگ جهانی و در ایران» با توضیح سیر شکل‌گیری لالایی در ایران و جهان و همچنین در فرهنگ‌های مختلف برپا شد.

و در پایان، نخستین گعده هنرجویان جهت نقد و بررسی شعر و با هدف توانمندسازی آنان در این حوزه با حضور جناب آقای کمال شفیعی برگزار شد.

روز اول نخستین دوره آموزش لالایی به پایان رسید و هنرجویان ضمن آشنایی‌های اولیه با لالایی از تدریس اساتید برتر کشوری بهرمند شدند.

پست های مرتبط

0 0 رای ها
با انتخاب ستاره نظرت در مورد روایت را مشخص کن
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارسال روایت

روایت خود را با ما به اشتراک بگذارید

تازه ترین روایت

عوامل-شادی-در-خانواده
جمع چهارنفره
1715493934376
برکت
IMG_۲۰۲۴۰۵۱۲_۰۹۳۵۰۳
رزق معنوی
زبان فارسی
"عاقا یا آقا"
روز دختر
نیمه دوم دنیای دخترونه
صلیب سرخ
مسیح های کوچک قرمز
شیخ صدوق
ابن بابویه
شهید مطهری
یاد استاد
شهید آوینی و نادر طالب زاده
یار نادر انقلاب
حرم  عبدالعظیم حسنی(ع)
غربت حسن ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x