پویش کتاب بازی در تبلیغ کتاب خوب نقش مهمی دارد

داوود امیریان نویسنده کتاب «کودکستان آقا مرسل»

0
1
پویش کتاب بازی در تبلیغ کتاب خوب نقش مهمی دارد

نویسنده کتاب کودکستان آقا مرسل که یکی از کتاب‌های پویش کتاب بازی است معتقد است که: این رویداد می‌تواند عامل مهمی در تبلیغ کتاب‌های خوب دفاع مقدس آن هم آثاری که با شیوه‌های طنز نوشته شده و مناسب روحیه نوجوانان است، باشد.
به گزارش آرتین، رسانه رسمی نوهنران ایران، داوود امیریان نویسنده کتاب «کودکستان آقا مرسل» که این روزها به عنوان یکی از کتاب‌های پویش کتاب‌بازی به کار گرفته شده است در معرفی بیشتر کتاب خود گفت: «کودکستان آقا مرسل» به عنوان سری دیگر از رمان های ما در حوزه طنزپردازی نوجوانان است. این کتاب در واقع ادامه رمان «گردان قاطرچی ها» است و مانند دیگر کتاب‌هایی که نوشته‌ام به ادبیات دفاع مقدس پرداخته و به صورت طنز راوی تلخ‌ترین یا شیرین‌ترین خاطرات زمان جنگ و مقاومت است.
وی در ادامه با بیان اینکه از ویژگی اصلی کتاب «کودکستان آقا مرسل» بیان خشونت جنگ با لطافت قلم است، گفت: در زمان جنگ به رزمنده‌های نوجوان تهمت می‌زدند که آنها برای فرار از درس و مدرسه به جبهه می‌روند به این ترتیب در هر جبهه مجتمعی آموزشی به نام رزمندگان تاسیس شده بود که معلمان برای تدریس مباحث درسی به دانش‌آموزان به جبهه می‌آمدند و کلاس درس دایر می‌کردند. حتی در خطوط نبرد هم چنین اتفاقاتی شکل می‌گرفت آنچنان که معلمی برای تدریس به رزمنده‌های دانش‌آموز درست زیر خط آتش دشمن به خط مقدم می‌رفت و دانش‌آموزهای خود را آموزش می‌داد. گاهی این معلم تنها برای یک دانش‌آموز می‌رفت و او را برای شرکت در امتحان در همان مجتمع آموزشی رزمندگان آماده کند. شاید این رزمنده در روزهای آینده به شهادت می‌رسید اما رسالت معلمی و رسالت دانش‌آموزی رزمندگان پیگیری می‌شد. این موضوع دستمایه‌ای شد تا همان شخصیت‌های پرداخت شده در رمان «گردان قاطرچی‌‎ها» درگیر رویدادهای تازه با موضوع درس و مدرسه در «کودکستان آقا مرسل» شود.
داوود امیریان که خود زمانی در جبهه حضور داشته است و اکنون راوی آن روزها شده در قالب رمان شده است ادامه داد: قرار است تا جلد سوم این مجموعه رمان نیز با عنوان «تانک‌های پنچر» با موضوع و ماجراجویی‌های دیگری از سوی شخصیت‌های آن پیگیری شود.

کتاب های چریکی
کتاب های چریکی در کتاب بازی

پویش کتاب بازی در تبلیغ کتاب خوب نقش مهمی دارد
امیریان که جنگ را به خوبی می‌شناسد و تصویر دقیق‌تری در صحنه پردازی‌های یک فضای جنگی در دوران هشت سال دفاع مقدس ترسیم می‌کند، در مورد رویداد کتاب‌بازی گفت: هر انسانی در کار خود ذاتا نیاز به تشویق وانگیزه دارد که این رویداد به درستی چنین کارکردی دارد.
وی افزود: نوجوانان به شرطی کتاب‌خوان می‌شوند که جزو واحدهای درسی مدارس باشد این در حالی است که در مدارس ما نه تنها چنین واحد درسی تعریف نشده است بلکه کتاب‌خانه‌های مدارس نیز بسیار ضعیف عمل می‌کند و کارایی لازم برای جذب دانش‌آموزان به کتاب ندارد. رویداد کتاب باز قطعا موثر خواهد بود و منجر به اتفاقات خوب می‌شود اما با اهدای رایگان کتاب برای برگزاری این رویداد به شرکت‌کنندگان در آن مخالفم چرا که هنر در صورتی ارزش می‌یابد که مخاطب بخاطرش هزینه کند. مثل فرق دیدن فیلم با خرید بلیط در سینما و دیدن فیلمی است که در تلویزیون رایگان از شبکه های مختلف پخش می‌شود. بی‌شک وقتی به سینما می‌روید تا انتها دنبال می‌کنید اما فیلمی که از تلویزیون پخش می‌شود هر لحظه ممکن است شبکه را عوض کنید یا آن را خاموش و از ادامه دادن دست بکشید. در کتاب هم چنین است، باید مخاطب خودش برای مطالعه یک اثر هزینه کند و برایش ارزش قائل باشد.
امیریان در پایان گفت: کتاب‌بازی می‌تواند عامل مهمی در تبلیغ کتاب‌های خوب دفاع مقدس آن هم آثاری که با شیوه‌های طنز نوشته شده و مناسب روحیه نوجوانان است، باشد.
بر اساس این گزارش، فرصت اولیه شرکت در این پویش همراه با بیش از 500 میلیون ریال جایزه و ارسال آثار در بخش ویژه‌ی کنشگری (داستان نویسی و کتاب صوتی) تا 20 آبان است. علاقه مندان جهت شرکت در مسابقه، کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از شیوه نامه‌ی پویش می‌توانند به سامانه اینترنتی کتاب بازی به نشانی ketabbaazi.ir مراجعه نمایند. همچنین در صورت علاقه مندی امکان حضور در 16 بازی و پویش دیگر در سامانه کتاب بازی برای مخاطبان فراهم است. لازم به ذکر است که حوزه هنری کودک و نوجوان این رویداد را با کتاب های مختلف در سال برگزار می کند.

پست های مرتبط

0 0 رای ها
با انتخاب ستاره نظرت در مورد روایت را مشخص کن
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مینو ملکی

سلام به خواهران و برادران مظلومم در غزه برایتان عذاداری کردم پا به پایتان اشک ریختم و درهمه حال دعایتان کردم اما ای از تبار کربلا این روزها مولایما حسین را بیشتر صدایش بزن برای خودت نه برای مولایمان اشک بریز خودش صبرت می دهد مرگ حق است فکر کن مثل مردم ترکیه زلزله آمده و عزیزت رفته دست روی زانویت بگذار و بغض در گلویت نگه دار تا به وقتش ،خانه ام بیا خدا صبرت دهد

ارسال روایت

روایت خود را با ما به اشتراک بگذارید

تازه ترین روایت

عوامل-شادی-در-خانواده
جمع چهارنفره
1715493934376
برکت
IMG_۲۰۲۴۰۵۱۲_۰۹۳۵۰۳
رزق معنوی
زبان فارسی
"عاقا یا آقا"
روز دختر
نیمه دوم دنیای دخترونه
صلیب سرخ
مسیح های کوچک قرمز
شیخ صدوق
ابن بابویه
شهید مطهری
یاد استاد
شهید آوینی و نادر طالب زاده
یار نادر انقلاب
حرم  عبدالعظیم حسنی(ع)
غربت حسن ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x